Dnes je sobota 25.11.2017, svátek slaví Kateřina a od 18:30 slouží směna č.2

Datum výjezdu: 07.01.2017
Čas výjezdu: 21:45
Místo zásahu: Kopřivnice
Požár bývalé lisovny v Kopřivnici  1 Požár bývalé lisovny v Kopřivnici  2 Požár bývalé lisovny v Kopřivnici  3

Níže naleznete vyjádření por. ing. Marka Gašparína - zastupující tiskový mluvčí HZS Moravskoslezské­ho kraje.

V sobotu večer zachvátil v Kopřivnici požár průmyslovou halu bývalé lisovny na Štefánikové ulici. Desítky profesionálních a dobrovolných hasičů s plameny bojují celou noc a snaží se požár likvidovat.

Operační a informační středisko HZS Moravskoslezského kraje přijalo tísňový hovor ohlašující požár objektu v Kopřivnici v sobotu 7. ledna 2017 v 19:40 hod. Krátce na to byly na místo události vyslány první hasičské jednotky a hasičské vozy.

Prvotní, dosti rozporuplné, informace o požáru se postupně průzkumem hasičů na místě události zpřesňovaly a odkrývaly tak skutečný rozsah požáru. Požár postupně zachvátil téměř polovinu budovy bývalé lisovny o rozměrech 170 a 70 metrů.

V současnosti je objekt využíván různými subjekty a nachází se v něm například provozy zpracování hutního materiálu, výroby oken, skladovací prostory, nebo stanice technické kontroly silničních vozidel.

Kromě interiéru objektu se požár rozšířil i na střechu objektu. Zasahující hasiče ohrožuje i nestabilní konstrukce objektu, jelikož na několika místech došlo ke zřícení střechy.

08.01.2017 04:00

V současné době na místě požáru zasahovalo a stále zasahuje 46 hasičských vozidel. Velkou část techniky představují zejména velkokapacitní hasičské cisterny, které zajišťují kyvadlovou dopravu vody na hašení. Na likvidaci požáru se spolupodílí 30 jednotek požární ochrany nejen z okresu Nový Jičín, ale i okresů Ostrava a Frýdek-Místek.

Likvidaci požáru značně ztěžují nepříznivé klimatické podmínky, kdy teplota klesla až k –15 °C. Z důvodu nízkých teplot voda zamrzá na zemi, kde komplikuje pohyb osob a techniky a ledové krusty obalují jak zasahující hasiče, tak i hasičskou techniku.

Na místo události v neděli nad ránem také zavítal a podporu zasahujícím hasičům vyjádřil Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezské­ho kraje.

Příčina požáru je v šetření, škoda je předběžně odhadována na 100 milionů. V souvislosti s požárem hasiči v současnosti neevidují žádné zraněné, nebo usmrcené osoby.

08.01.2017 08:00

Zasahujícím hasičům se po 11 hodinách podařilo dostat požár pod kontrolu a v 6:41 byl požár lokalizován. V současné době na místě požáru dochází ke střídání lidí a techniky, převážná část jednotek a techniky místo požáru již opouští. Na místě po vystřídání nadále zůstane 9 jednotek požární ochrany, které budou požár postupně dohašovat.

Před dohašovacími a vyšetřovacími pracemi v nejvíce zasažených částech objektu bude objekt prohlédnout povolaným statikem, který dojíždí na místo události.

Na místo zároveň dojíždí bourací technika Hasičského záchranného sboru ČR ze Záchranného útvaru Hlučín a budou se rozebírat nestabilní části objektu, které hrozí pádem.

08.01.2017 12:00

V současné době na místě požáru nadále 5 hasičských jednotek provádí dohašovací práce a likviduje lokální ohniska požáru. Bourací technika ukončila strhávání nejvíce narušených konstrukcí objektu. V průběhu dne hasiči předají místo události kolegům z Policie ČR. Vyšetřování příčin požáru bude zahájeno v průběhu zítřejšího dne.

Zasahující jednotky:

• HZS Nový Jičín